Małżonek nie zgadza się na rozwód

Małżonek nie zgadza się na rozwód

Co zrobić gdy małżonek ( mąż/ żona)  nie zgadza się na rozwód? Wbrew pozorom takie pytanie bardzo często pada w kancelarii adwokackiej. Czy zatem jest możliwość, że drugi małżonek całkowicie zablokuje rozwód?

Rozwód bez zgody

W poprzednich moich artykułach pisałam  już na temat rozwodu. Dlatego odsyłam do poprzednich treści aby poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Państwa pytania. ( Rozwód na jednej rozprawie    , Rozwód bez orzekania o winie, Rozwód bez orzekania o winie )

Niestety ale często się zdarza, że małżonkowie żyją w związku, który już w zasadzie nie istnieje. Nie łączą ich żadne więzi, ani fizyczna, ani emocjonalna ani gospodarcza. Jednak z jakichś powodów kiedy jeden z małżonków chce rozwodu drugi oświadcza, że nie zgadza się na rozwód. Czasami decydują o tym   względy światopoglądowe a czasami po prostu zwykły upór. I tutaj pojawia się pytanie, kiedy sąd orzeka o rozwodzie?

Przepis ogólny stanowi, że jeżeli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sad rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Oznacza to tylko tyle, że jeżeli małżonków nie łączą już żadne więzi, a ten stan jest trwały to istnieją przesłanki do rozwodu.

Czy sąd może nie orzec rozwodu?

Czy istnieje taka sytuacja kiedy sąd nie orzeknie o rozwodu  w ogóle? Przepisy kodeksu rodzinnego stanowią, że „ mimo zupełnego i trwałego rozpadu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego”.

Dalej „ Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli  żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”.

Opisane powyżej sytuacje są jedynymi kiedy sąd może odmówić orzeczenia rozwodu. Zatem nie wystarczy aby jeden z małżonków oświadczył, że nie chce rozwodu i na tej tylko podstawie sąd oddalił powództwo.

Co do zasady odmowa zgody na rozwód jest uprawnieniem małżonka niewinnego rozpadu pożycia. Jednak sąd może uznać, że odmowa wyrażenia zgody na rozwód jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Dzieje się tak, gdy miedzy małżonkami nie istniej już żadna więź emocjonalna , nie pozostają ze sobą od lat w kontakcie, a jeden z małżonków dąży do sformalizowania kilkuletniego związku z inną osobą ( zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 22.08.2018r. sygn. akt V ACa 589/17).

Dowody w sprawie o rozwód

Podsumowując, nie ma jednej i oczywistej odpowiedzi na pytanie czy sąd udzieli rozwodu czy też nie.  Każda sprawa jest inna i wnikliwie oceniana przez sąd. Wszystko jednak zależy od dowodów jakie zostaną zgromadzone w sprawie. Ten kto chce rozwodu pomimo braku zgody drugiego małżonka musi udowodnić, że nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego a rozpad ten ma charakter trwały. Oraz musi wykazać, że brak zgody na rozwód drugiej strony nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia.

Zderzają się bowiem w sądzie dwie koncepcje. Jedna stanowi o trwałości małżeństwa oraz druga, która jednak pozwala na uwolnienie się ze związku, który nie funkcjonuje prawidłowo. Z praktyki jednak wynika, że dzisiaj coraz rzadziej zdarzają się sytuacje  kiedy sąd odmówi orzeczenia  rozwodu.  Nie można przecież  zmusić nikogo do życia z drugą osobą wbrew jego woli zwłaszcza kiedy uczucie jest tylko jednostronne.   

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o rozwód, nasza Kancelaria Adwokacka ma doświadczenie i specjalizuje się w tego typu sprawach. Chętnie poprowadzimy także Twoją sprawę.

Zapraszamy do kontaktu  ( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)

Joanna Serafin- Adwokat

Obraz autorstwa: www.freepik.com

Leave A Reply