Dziedziczenie ustawowe
Kiedy ma miejsce dziedziczenie ustawowe?
Większości osób dziedziczenie kojarzy się z testamentem. Ale co dzieje się gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu? Kto wtedy dziedziczy? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym wpisie.
Kiedy dochodzi do dziedziczenia ustawowego ?
Z dziedziczeniem ustawowym mamy do czynienia, wtedy gdy:
- – spadkodawca nie pozostawił testamentu,
- – testament jest nieważny,
- – spadkobiercy powołani w testamencie nie chcą lub nie mogą dziedziczyć.
Spadkobiercy ustawowi
Spadkobierców powołanych do dziedziczenia z ustawy można podzielić na 6 grup:
- małżonek i zstępni zmarłego ( dzieci, wnuki)
- małżonek i rodzice spadkodawcy,
- małżonek i rodzeństwo ( a także dzieci rodzeństwa),
- dziadkowie,
- pasierbowie,
- Gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa.
W pierwszej kolejności dziedziczą osoby w pierwszej grupy spadkobierców. Dopiero wtedy, gdy spadkobiercy nie chcą lub nie mogą dziedziczyć powołane są do dziedziczenia osoby z kolejnych grup spadkowych.
I tak najczęstszym przypadkiem jest dziedziczenie spadkobierców z pierwszej grupy spadkowej tj. małżonek w zbiegu z dziećmi zmarłego. Dopiero wtedy, gdy spadkodawca nie miał dzieci dziedziczy małżonek w zbiegu z rodzicami zmarłego.
Kiedy dziedziczy rodzeństwo zmarłego?
Rodzeństwo spadkodawcy jest powołane do spadku dopiero w trzeciej grupie spadkowej. Oznacza to, że bracia bądź siostry zmarłego dziedziczą ( wspólnie z małżonkiem zmarłego, jeśli był on w związku małżeńskim) dopiero wtedy, gdy:
- – zmarły nie miał zstępnych oraz
- – oboje bądź jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku.
Jeżeli jednak któreś z rodzeństwa zmarłego nie dożyło otwarcia spadku to jego udział dziedziczą jego dzieci bądź wnuki.
Co istotne, jeśli małżonek zmarłego dziedziczy wraz z rodzeństwem spadkodawcy to jego udział spadkowy zawsze wynosi połowę!
Kiedy dziedziczą rodzice zmarłego?
Jeżeli spadkodawca nie miał dzieci to spadek po nim dziedziczy małżonek i rodzice. Udział spadkowy każdego z rodziców dziedziczących w zbiegu z małżonkiem wnosi zawsze ¼.
W sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił po sobie małżonka i nie miał zstępnych, dopiero wtedy dziedziczą rodzice w częściach równych.
Gdy spadkodawca nie miał już rodziców, wtedy spadek dziedziczą małżonek zmarłego i jego rodzeństwo. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku to jego udział spadkowy przypada rodzeństwu w częściach równych.
Jeżeli nie ma rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, ale jest małżonek zmarłego to dopiero wtedy dziedziczy on całość spadku.
Dopiero wtedy, gdy nie ma małżonka zmarłego ani krewnych z grup 1-3 to wtedy spadek przypada dziadkom spadkodawcy.
Jak dziedziczą dziadkowie?
Kiedy dziedziczą dziadkowie stanowi art. 934 kodeksu cywilnego :
- -jeżeli dziadek spadkodawcy nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał przypada jego dzieciom w częściach równych,
lub
- -jeżeli dziecko dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, to co by mu przypadało przypada jego dzieciom w częściach równych.
Ponadto w braku dzieci i wnuków tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział który by miał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych.
Dziedziczenie ustawowe a zachowek
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jako spadkobiercom ustawowym przysługuje im także prawo do zachowku. Zazwyczaj bowiem spadkobiercy uważają, że zachowek przysługuje tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym.
Zachęcam do zapoznania się z treścią wpisu, w którym tłumaczę co to jest zachowek ( Zachowek- komu się należy ? )
Zachowek nie przysługuje tylko przy dziedziczeniu testamentowym, gdy spadkobierca ustawowy zostaje całkowicie pominięty od dziedziczenia! Może bowiem zdarzyć się tak, że spadkodawca za swojego życia rozdysponuje cały swój majątek w formie darowizn lub w formie zapisów windykacyjnych, a wtedy w spadku nie ma żadnego majątku.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie spadkowej, nasza Kancelaria Adwokacka ma doświadczenie i specjalizuje się w tego typu sprawach. Chętnie poprowadzimy także Twoją sprawę.
Zapraszamy do kontaktu
( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)
Joanna Serafin- Adwokat
Obraz autorstwa
1 Comment
Odrzucenie spadku - Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanny Serafin
28 stycznia 2025 - 14:19[…] Zacznijmy od najważniejszego czyli wyjaśnienia czym jest spadek. Tak naprawdę to darowizna, którą spadkobiercy otrzymują od spadkodawcy po jego śmierci. Krąg osób uprawnionych do dziedziczenia jest ściśle określony przez przepisy Kodeksu cywilnego. Aby dowiedzieć się kto dziedziczy w jakiej kolejności odsyłam do mojego wcześniejszego artykułu Dziedziczenie ustawowe […]