Uzupełnienie zachowku    

Uzupełnienie zachowku  

   

Uzupełnienie zachowku czy to jest inne  roszczenie niż o zachowek?  Czy możliwe jest wszczęcie postępowania sądowego o uzupełnienie zachowku? Kogo należy pozwać ? Jak obliczyć należny zachowek? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Zachowek     

W jednym z moich poprzednich  artykułów pisałam już o instytucji zachowku ( zob. Zachowek- komu się należy ?)

W skrócie jest to prawo najbliższych  krewnych spadkodawcy ( zstępni, małżonek, rodzice), którzy byliby  uprawnieni do dziedziczenia z ustawy. W związku z tym, że ww. osoby nie zostały powołane do spadku mogą żądać od spadkobiercy bądź spadkobierców stosownej zapłaty. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy te osoby najbliższe również za życia spadkodawcy nie otrzymały od niego żadnego majątku w postaci np. darowizny nieruchomości czy środków pieniężnych.

Na czym polega uzupełnienie zachowku?  

Dla przykładu podajmy sytuację, gdy spadkodawca umiera a w spadku po nim nie pozostają żadne składniki majątkowe. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy przed laty spadkodawca obdarował jedną z bliskich osób  darując jej  np. nieruchomość, a to wyczerpało  cały bądź prawie cały majątek. Następnie spadkodawca również nie sporządza testamentu. W takiej sytuacji, spadkobiercy ustawowi nie otrzymują ze spadku nic, gdyż w chwili śmierci spadkodawcy w spadku nie pozostawało już nic. Wtedy powstaje pytanie, co zrobić w takiej sytuacji? I tu pojawia się instytucja  uzupełnienia zachowku.

Zgodnie z treścią przepisów Kodeksu cywilnego, jeśli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku w postaci darowizny bądź powołania go do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku.

Uzupełnienie zachowku przed Sądem

W pierwszej kolejności należy stosownie obliczyć należny nam zachowek. A należy się on w wysokości połowy udziału jaki przypadłby w razie dziedziczenia ustawowego. Chyba, że osoba uprawniona do zachowku jest osobą trwale niezdolną do pracy albo małoletnim zstępnym, wtedy udział ten wynosi 2/3.

Następnie należy wezwać na piśmie spadkobiercę do dobrowolnej zapłaty zachowku. Powinno się wskazać kwotę jakiej się domagamy oraz wskazać termin w jakim należy dokonać spłaty. W braku dobrowolnej spłaty, uprawniony do zachowku powinien wystąpić na drogę postępowania cywilnego i sporządzić pozew o zachowek bądź uzupełnienie zachowku.

Pozew o zachowek oraz pozew o uzupełnienie zachowku będą się różnić przede wszystkim stanem faktycznym a także kwotą roszczenia. Jeżeli bowiem jako uprawnienie do dziedziczenia spadkobiercy nie otrzymaliśmy ze spadku nic a ponadto za życia spadkodawca nie poczynił na naszą rzecz żadnych darowizn to przysługuje nam prawo złożenia  pozwu o zachowek. W tym wypadku domagamy się całej kwoty należnego nam zachowku.

Jeżeli jednak otrzymaliśmy coś ze spadku w związku z dziedziczeniem np. określoną sumę pieniężną, ale za życia spadkodawca rozporządził znaczną częścią swojego majątku np. darując innemu spadkobiercy  nieruchomość to należy obliczyć swój zachowek, następnie odliczyć środki pieniężne  jakie otrzymaliśmy w ramach dziedziczenia i domagać się od spadkobiercy pozostałej  części brakującej do pełnej  kwoty zachowku.

Przedawnienie roszczenia o zachowek

Należy pamiętać, że roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem  5 lat od otwarcia spadku, czyli od śmierci spadkodawcy. Taki sam termin obowiązuje co do roszczenia o uzupełnienie zachowku.

Sprawy o zachowek należą do bardzo skomplikowanych spraw, gdyż bardzo często w toku postępowania sądowego będzie potrzeba np. sporządzenia opinii biegłego sądowego rzeczoznawcy majątkowego. Będzie to potrzebne choćby po to aby obliczyć wartość poczynionej darowizny w postaci nieruchomości a następnie na tej podstawie obliczenia należnej kwoty  zachowku.

Co za tym idzie sprawa o zachowek powinna być odpowiednio przygotowana i uzasadniona.  Brak  należytego wykazania i udowodnienia swojego roszczenia, niestety może spowodować oddalenie pozwu przez sąd.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o zachowek,   nasza Kancelaria Adwokacka ma doświadczenie i specjalizuje się w tego typu sprawach. Chętnie poprowadzimy także Twoją sprawę.

Zapraszamy do kontaktu:   

( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)

Joanna Serafin- Adwokat

Obraz autorstwa master1305 na Freepik

Leave A Reply