Sądowe ustalenie ojcostwa
Sądowe ustalenie ojcostwa- co to za instytucja, kiedy i komu przysługuje?
Jeżeli nie zachodzi domniemanie, że dziecko pochodzi od męża matki, a także jeżeli ojciec nie uznał dziecka przez Kierownikiem USC, możliwe jest ustalenie ojcostwa w trybie procesowym tj. na podstawie wyroku sądu. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy ojciec dziecka nie chce dobrowolnie go uznać, a tym samym płacić alimentów na jego rzecz.
Kto może wystąpić z żądaniem ustalenia ojcostwa?
Z żądaniem o sądowe ustalenie ojcostwa może wystąpić:
– dziecko, małoletnie jak i pełnoletnie. Jeśli jednak dziecko jest małoletnie jego imieniem występuje przedstawiciel ustawowy, zazwyczaj matka;
– matka dziecka, jednak z takim powództwem może matka wystąpić jedynie w okresie małoletności dziecka; nie ma takiego prawa po osiągnięciu pełnoletności przez dziecko,
– ojciec dziecka, tak jak matka ojciec może wystąpić jedynie w okresie małoletności dziecka,
– prokurator– jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.
Powyższy katalog jest katalogiem zamkniętym co oznacza, że poza wymienionymi osobami nikt inny nie może wytoczyć powództwa o uznanie dziecka.
Dowody w sprawie o ustalenie ojcostwa
Kluczowe znaczenie w sprawie o ustalenie ojcostwa jak i zaprzeczenie ojcostwa ma dowód z przeprowadzonego badania DNA. Badanie to polega na pobraniu wymazu ze śluzówki policzka, a taki materiał genetyczny pobiera się zarówno od ojca dziecka, matki jak i samego dziecka.
Niekiedy zdarza się jednak, że miejsce pobytu ojca dziecka nie jest znane. W takim wypadku trudno przeprowadzić badanie DNA. Nie oznacza to jednak, że bez takiego dowodu nie jesteśmy w stanie ustalić ojcostwa danego mężczyzny. Wtedy sąd bierze pod uwagę inne dowody np. zeznania świadków, zdjęcia, nagrania, które udowodnią że matka dziecka utrzymywała relacje z danym mężczyzną i ze współżyli ze sobą.
Skutki wyroku o ustalenie ojcostwa
Oczywistym skutkiem wyroku o ustalenie ojcostwa jest uznanie, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Oznacza to, że dziecko nabywa prawa chociażby do dziedziczenia po nim.
W powództwie o ustalenie ojcostwa można żądać zasądzenia alimentów od ojca na rzecz dziecka. Co ważne można żądać także alimentów zaległych, ale w przypadku, jeśli pozostały niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Dopuszczalne jest także żądanie przez matkę dziecka zwrotu części kosztów poniesionych przez nią a związanych z okresem ciąży i porodu.
W wyroku także sąd ustala jakie nazwisko będzie nosić dziecko, a może to być nazwisko matki lub nazwisko ojca. Jeżeli rodzice nie dojdą do porozumienia w kwestii nazwiska dziecka będzie ono nosić nazwisko dwuczłonowe.
Sąd rozstrzyga również o władzy rodzicielskiej ojca dziecka, który może tę władzę uzyskać bądź może być tej władzy pozbawiony. Pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej może mieć miejsce, gdy ojciec w ogóle się nie interesował się dzieckiem od chwili jego narodzin.
Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie sporządzenia pozwu o ustalenie ojcostwa a także poprowadzenia sprawy przed sądem, zapraszam do kontaktu z kancelarią ( tel. 509-857-440).
Joanna Serafin
Adwokat