Egzekucja alimentów z zagranicy
Egzekucja alimentów z zagranicy czyli egzekucja transgraniczna. W dobie globalizacji i mobilności nie są wyjątkiem sytuacje, gdzie jeden z rodziców wyjeżdża za granicę i urywa kontakt z rodziną. Niestety niekiedy nawet pozwanie rodzica o alimenty nie na wiele się zda. Czasami pomimo wyroku i rosnącego zadłużenia, komornik w Polsce nie jest w stanie wyegzekwować długu. I w tym miejscu pojawia się możliwość egzekucji alimentów z zagranicy. W tym artykule przedstawię możliwości zainicjowania takiego postępowania aby zwiększyć szanse na wyegzekwowanie zaległych kwot.
Egzekucja w krajach Unii Europejskiej
W kwestii egzekucji alimentów w Polsce odsyłam do mojego artykułu ( Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów na dziecko?)
Jeśli zaś chodzi o egzekucję alimentów krajach Unii Europejskiej to przywołać należy rozporządzenie Rady Europejskiej
( WE) w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych, które weszło w życie 18 czerwca 2011r. Na podstawie tego rozporządzenia każda osoba fizyczna, której należą się świadczenia alimentacyjne lub która występuje z roszczeniem o świadczenia alimentacyjne, może żądać wszczęcia egzekucji alimentów w tym państwie, w którym przebywa dłużnik. Taka możliwość istnieje w stosunku do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
Jeżeli zatem osoba uprawniona do alimentów posiada tytuł wykonawczy
( wyrok sądu lub ugoda zaopatrzone w klauzulę wykonalności), może domagać się uznania i wykonania tego orzeczenia w innym państwie członkowskim UE.
Dokumenty
Do wszczęcia takiego postępowania konieczne są następujące dokumenty:
- wniosek wierzyciela,
- -wyciąg z orzeczenia, wypełniony formularz stanowi załącznik I lub II do rozporządzenia w dwóch wersjach językowych
- ( wypełnia sąd, który wydał orzeczenie na pisemny wniosek wierzyciela),
-odpis wyroku/ postanowienia ze stwierdzeniem prawomocności i wykonalności,
-zestawienie zaległości alimentacyjnych,
-pełnomocnictwo dla właściwego organu centralnego w przypadku wniosku kierowanego do Francji, Hiszpanii i Czech,
-jeśli dziecko uprawnione do alimentów ukończyło 16 to należy przedstawić zaświadczenie o kontynuowaniu nauki,
-numer rachunku bankowego, na który należy przesłać wyegzekwowane alimenty.
Najpierw należy zwrócić się z wnioskiem o stwierdzenie wykonalności orzeczenia do sądu kraju, w którym przebywa dłużnik. Postępowanie odbywa się za pośrednictwem sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela. Następnie sąd przekazuje wniosek razem z dokumentami i tłumaczeniami przysięgłymi do odpowiedniego organu w danym kraju. We wniosku najlepiej podać wszystkie dane jakie posiadamy o dłużniku. Przydatne są informacje gdzie mieszka bądź gdzie pracuje. Kiedy orzeczenie zostanie już uznane w państwie członkowskim UE, następnie zostanie przekazane do wykonania zgodnie z obowiązującymi w tamtym kraju przepisami. Takie postępowanie będzie podobne do polskiego postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika.
Egzekucja alimentów w praktyce
Pomimo, że opisana procedura egzekucji alimentów za granicą funkcjonuje od lat, niewiele osób z niej korzysta. Jest to bowiem postępowanie, które wymaga zgromadzenia szeregu dokumentów a ponadto może ono trwać latami. Największym zagrożeniem, które powoduje że procedura się nie powiedzie jest brak wiedzy o miejscu zamieszkania dłużnika. Jeśli bowiem taka osoba nie pracuje na podstawie umowy o pracę, nie pobiera zasiłku dla bezrobotnych czy świadczeń socjalnych, słowem nie funkcjonuje w bazach danych państwa obcego, to można uzyskać odpowiedź odmowną. Oznaczać to będzie, że organ ten nie może prowadzić dalej postępowania wobec braku możliwości odnalezienia dłużnika.
Co w takiej sytuacji zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie miejsca pobytu dłużnika na własną rękę. W dobie portali społecznościowych jest bardzo duża szansa, że ktoś z dawnych znajomych może mieć kontakt z dłużnikiem albo chociaż wiedzieć gdzie on mieszka i pracuje. Innym rozwiązaniem jest ponawianie takiego wniosku co jakich czas, z nadzieją że sytuacja ulegnie zmianie. Czasami bowiem dłużnik nie jest świadomy tego, że istnieje taka procedura egzekucji zagranicznej. A wtedy może po prostu z czasem rozpocząć wykonywanie legalnej pracy w danym kraju.
Jeśli potrzebujesz pomocy nasza Kancelaria specjalizuje się w sprawach o alimenty, podwyższenie jak i obniżenie alimentów, a także prowadzimy egzekucję.
Zapraszamy do kontaktu:
adwokat.serafin@gmail.com
tel.: 509-857-440
Joanna Serafin- Adwokat