Rozwód na jednej rozprawie    

Rozwód na jednej rozprawie   

 

Rozwód na jednej rozprawie. Czy to jest możliwe i wykonalne? Tak. Oczywiście to czy dana para uzyska rozwód na pierwszej i ostatniej rozprawie zależy od kilku czynników. Jednak w głównej mierze zależy to od nich samych. W tym artykule postaram się odpowiedzieć jak postępować aby rozwód przebiegł możliwie bezboleśnie.

Ile trwa sprawa sądowa o rozwód?      

W tym miejscu odsyłam do moich poprzednich artykułów, gdzie pisałam o podstawowych informacjach na temat rozwodu tj. jak napisać pozew o rozwód, jakie wnioski należy w pozwie zawrzeć, jaka jest właściwość sądu itp. ( Jak opisać historię małżeństwa w pozwie o rozwód?, Rozwód z orzeczeniem o winie, Rozwód bez orzekania o winie, Rozwód Tarnobrzeg).

O tym ile trwa sprawa o rozwód i czy zakończy się na jednej rozprawie, decyduje przede wszystkim postawa stron postępowania. Jeżeli powód sformułuje pozew oraz załączy do niego wszystkie wymagane załączniki, to jest to już połowa sukcesu. Następnie pozwany  również powinien   sformułować odpowiedź na pozew w taki sposób aby ustosunkować się do żądania pozwu.

Jeżeli strony są zgodne, że chcą  rozwodu bez orzekania o winie to jest duża szansa, że szybko sfinalizują rozwód. Niestety,  ale domaganie się winy jednego z małżonków za rozpad małżeństwa przez drugiego z małżonków albo gdy oboje się tego domagają, powoduje znaczne wydłużenie postępowania. Ma to związek z tym, że konieczne jest wtedy powoływanie dowodów na winę małżonka a to zazwyczaj wiąże się z dodatkową pracą sądu np. poprzez przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków.

Małoletnie dzieci a szybki rozwód

Kolejną problematyczną kwestią, która na pewno wydłuży postępowanie rozwodowe jest sprawa małoletnich dzieci. Jeśli małżonkowie nie są zgodni co do władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi, to sprawa na pewno bardzo się skomplikuje. Jeżeli bowiem dzieci są małoletnie, niezbędne będzie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych. Opinię taką wydaje Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych działających przy danych sądzie okręgowym. Opinia OZSS wskazuje sądowi jak należy rozwiązać kwestię  kontaktów z dziećmi oraz wykonywania władzy rodzicielskiej przez małżonków. Niestety ale przeprowadzenie badania i następnie wydanie przez biegłych opinii trwa wiele miesięcy.

O ile bardzo często małżonkowie potrafią porozumieć się co władzy i kontaktów z małoletnimi dziećmi, o tyle bardzo często nie są w stanie porozumieć się co do kwoty alimentów. Jeżeli bowiem dzieci pozostają z jednym z rodziców, to drugi z rodziców powinien płacić alimenty na ich rzecz do rąk małżonka, z którym dzieci zamieszkują. Jeżeli brak jest porozumienia w tym zakresie, to znowu powstaje kolejna kwestia sporna nad którą sąd musi się pochylić.

Rozwód a podział majątku

Zgodnie z brzmieniem przepisów, w pozwie o rozwód małżonkowie mogą zawrzeć także wniosek o podział majątku wspólnego, o ile nie przyczyni się to przedłużenia postępowania. Jeżeli zatem małżonkowie są zgodni i przedstawią sądowi gotowy projekt podziału majątku możliwe jest rozpoznanie sprawy rozwodowej i majątkowej na pierwszej i ostatniej rozprawie.  Tak jest w teorii, ale niestety w praktyce bywa różnie. Bardzo często sądy nie chcą rozpoznawać kwestii majątkowych na jednej sprawie wraz z rozwodem. Pomimo, że małżonkowie są zgodni co do podziału majątku to wyłączają sprawy majątkowe do odrębnego rozpoznania. Praktyka sądów jednak bywa różna i zależy od regionu.

Podsumowując, to czy rozwód będzie orzeczony na pierwszej i ostatniej rozprawie zależy niemal wyłącznie od samych małżonków. Im mniej kwestii spornych i większa zgodność małżonków tym szybszy rozwód.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o rozwód,  nasza Kancelaria Adwokacka ma doświadczenie i specjalizuje się w tego typu sprawach. Chętnie poprowadzimy także Twoją sprawę.  

Zapraszamy do kontaktu:   ( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)

Joanna Serafin- Adwokat

obraz autorstwa: https://www.freepik.com

Leave A Reply