Zaspokajanie potrzeb rodziny czy alimenty ?
Zaspokajanie potrzeb rodziny czy alimenty? W tym artykule postaram się przedstawić różnice między tymi dwiema instytucjami prawnymi. Wskażę także kiedy można ubiegać się o alimenty, a kiedy należy złożyć pozew o zaspokajanie potrzeb rodziny.
Przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny
Przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny to instytucja uregulowana w art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepis ten stanowi, że oboje małżonkowie są zobowiązani, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach w wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
Instytucja ta będzie mieć zastosowanie kiedy małżonkowie funkcjonują cały czas w związku małżeńskim, ale jeden z nich nie przyczynia się do utrzymania rodziny czy wzajemnego wspierania się. Jeżeli jeden z małżonków uchybia temu obowiązkowi to wtedy drugi małżonek może wystąpić do sądu z pozwem o zasądzenie świadczenia dla zaspokojenia potrzeb rodziny tj. małżonka lub małżonka i ich wspólnych dzieci. Dla przykładu można podać taką sytuację, gdy jeden z małżonków pracuje zarobkowo ale nie przekazuje środków pieniężnych dla utrzymania drugiego małżonka i dzieci. Jeden z małżonków sprawuje opiekę nad małymi dziećmi, dba o dom, sprząta, gotuje itp. W takiej sytuacji oczywiste jest, że nie pracuje on zawodowo ale przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny właśnie poprzez swoje osobiste starania. Nie pracując jednak zawodowo, nie ma żadnych środków dla utrzymania domu i rodziny.
Zaspokajanie potrzeb rodziny w trakcie rozwodu
W trakcie postępowania w sprawie o rozwód jeden z małżonków również może żądać udzielenia zabezpieczenia zaspokajania potrzeb rodziny. Celem jest zapewnienie na czas trwania procesu rozwodowego środków pieniężnych na utrzymanie. Zazwyczaj sprawa o rozwód trwa dość długo, dlatego też dzięki takiemu rozwiązaniu rodzina jest zabezpieczona do czasu wydania wyroku. Z chwilą wydania orzeczenia rozwodu obowiązek ten wygasa, ale dalej jest szansa na zasądzenie alimentów od drugiego małżonka.
Alimenty
Tak jak już wspomniano powyżej, jeden z małżonków może żądać alimentów dla siebie po ustaniu małżeństwa. O tym kiedy można wystąpić z takim wnioskiem pisałam już w poprzednim artykule Alimenty na byłego małżonka .Jeśli zaś chodzi o alimenty na dzieci, takie roszczenie należy zawrzeć już w pozwie o rozwód. Można również żądać udzielenia zabezpieczenia alimentów na czas trwania procesu rozwodowego, pod warunkiem nie złożono wniosku o zabezpieczenie potrzeb rodziny.
Wysokość alimentów
Nie ma jednej reguły, która wskazywałaby w jakiej wysokości można żądać alimentów od drugiego małżonka w postępowaniu o rozwód. Zasadą jest jednak to, że małżonkowie powinni żyć na równej stopie życiowej. Tak samo jak i dzieci powinny żyć na równej stopie co ich rodzice. Nie powinno być zatem między nimi znacznych dysproporcji. Sąd badając kwestię wysokości alimentów, będzie brał pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe osoby zobowiązanej. A także uzasadnione potrzeby osoby uprawnionej do świadczeń alimentacyjnych. W razie problemu z wyliczeniem żądania alimentacyjnego, odsyłam do mojego poprzedniego artykułu jak obliczyć wysokość alimentów.
Kwestia wyboru świadczenia tj. alimenty czy świadczenie o zaspokajanie potrzeb rodziny jest jednak dość skomplikowaną materią. Niekiedy bowiem sądy przyjmują, że jeśli małżonkowie są tylko formalnie małżeństwem, ale w żyją w faktycznej separacji to nie jest zasadne zasądzenie świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny. Dlatego też najlepiej skonsultować tę kwestię z profesjonalnym pełnomocnikiem, który doradzi z jakim powództwem należy wystąpić.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o alimenty, nasza Kancelaria Adwokacka ma doświadczenie i specjalizuje się w tego typu sprawach. Chętnie poprowadzimy także Twoją sprawę.
Zapraszamy do kontaktu ( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)
Joanna Serafin- Adwokat
Obraz autorstwa: www.freepik.com