Kiedy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny
W tym artykule postaram się wyjaśnić co oznacza termin – negatywna przesłanka rozwodowa oraz wskażę ich rodzaje. A także wyjaśnię czy sąd zawsze odmawia orzeczenia rozwodu pomimo tego, że żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego.
Negatywne przesłanki rozwodowe
W innych artykułach poruszałam już kwestię rozwodu i tego jakie warunki muszą być spełnione, aby sąd wydał wyrok rozwodowy. Rozwód Tarnobrzeg, Rozwód na jednej rozprawie , Rozwód bez orzekania o winie, Rozwód bez orzekania o winie
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi także o tym, kiedy nie może dojść do orzeczenia rozwodu pomimo, że nastąpił trwały i zupełny rozkładu pożycia małżeńskiego. I to są właśnie negatywne przesłanki rozwodowe.
A należą do nich sytuacje, gdy:
- wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci,
- z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
- rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia.
Rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia
Co do zasady sąd powinien odmówić orzeczenia rozwodu, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Od tej zasady są jednak dwa wyjątki. Sąd pomimo wszystko może orzec rozwód, gdy drugi małżonek także wyrazi zgodę na rozwód albo gdy odmowa zgody na rozwód w danych okolicznościach jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Rozwód a zgodność z zasadami współżycia społecznego
Należy sobie zadać pytanie, co to oznacza że odmowa zgody na rozwód jednego z małżonków w danych okolicznościach jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Sąd Najwyższy w jednym ze swoich wyroków orzekł następująco: „ Z uznaniem odmowy na rozwód za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego nie musi się łączyć ujemna kwalifikacja moralna małżonka, a na wynikach oceny zachowania małżonka odmawiającego zgody na rozwód powinny ważyć przede wszystkim przesłanki o charakterze przedmiotowym. Pominięcie odmowy zgody na rozwód jako sprzecznej z zasadami współżycia społecznego powinno zatem nastąpić wówczas, gdy w danych okolicznościach nie ma podstaw do przyjęcia, że orzeczenie rozwodu może wywołać niepożądane skutki społeczno-wychowawcze.
Podstawowe znaczenie ma tutaj teza, że celem rozwodu jest eliminacja szkody, jaką z punktu widzenia społecznego byłoby utrzymywanie formalnych związków małżeńskich, gdy małżeństwo faktycznie nie istnieje i nie ma szans na jego dalsze funkcjonowanie. W tej sytuacji oceny skuteczności odmowy zgody na rozwód należy dokonywać zwłaszcza w kontekście przyczyn rozkładu oraz z uwzględnieniem sytuacji, jaka powstała w czasie braku pożycia małżonków, a więc np. związków pozamałżeńskich oraz dzieci w nich urodzonych, jak też społecznej celowości legalizacji tych związków”
( zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 października 1999r. sygn. akt III CKN 412/98).
W innym wyroku również Sąd Najwyższy podniósł, że brak zgody na rozwód strony niewinnej pomimo upływu czasu, może budzić wątpliwości w kontekście zgodności z zasadami współżycia społecznego. A także, że nie zasługuje na aprobatę odmowa wyrażenia zgody na rozwód przez małżonka niewinnego tylko dlatego, aby zamanifestował on przewagę nad drugim małżonkiem i aby przeszkodzić mu w ułożeniu sobie życia na nowo ( zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 listopada 2002r. sygn. akt III CKN 665/00).
Każda sprawa jest inna, dlatego też ocena czy zachodzą negatywne przesłanki rozwodowe należy do sądu orzekającego.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o rozwód, nasza Kancelaria Adwokacka ma doświadczenie i specjalizuje się w tego typu sprawach. Chętnie poprowadzimy także Twoją sprawę.
Zapraszamy do kontaktu ( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)
Joanna Serafin- Adwokat
Obraz autorstwa: www.freepik.com