Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza

Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza

W tym artykule  zostanie przedstawiona  jedna  z instytucji nabycia spadku przez spadkobiercę. Czynność sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia odbywa się u notariusza.

Nabycie spadku      

W sytuacji, gdy dochodzi do śmierci osoby bliskiej, mamy dwa sposoby nabycia spadku po niej. Jednym sposobem jest wszczęcie postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku.  W jednym z moich poprzednich  artykułów pisałam już o tym postępowaniu ( zob. Stwierdzenie nabycia spadku)

Drugą możliwością nabycia spadku jest sporządzenie u notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia. Jest to dokument, który stwierdza, kto jest spadkobiercą po zmarłym oraz jakie są udziały poszczególnych spadkobierców w majątku spadkowym. Sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia daje możliwość do dokonywania czynności w obszarze majątku spadkowego.

Treść aktu poświadczenia dziedziczenia

Najpierw notariusz sporządza protokół dziedziczenia. Aby tego dokonać potrzebne  jest zebranie najważniejszych informacji od osób, które biorą udział w czynności.

W protokole zamieszcza się w szczególności następujące informacje:

1) zgodne żądanie poświadczenia dziedziczenia złożone przez osoby biorące udział w spisywaniu protokołu;

2) oświadczenia o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi;

3) oświadczenia o znanych testamentach spadkodawcy lub braku takich testamentów;

4) oświadczenia, że w odniesieniu do spadku nie zostało uprzednio wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku i nie toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku ani nie został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia;

5) oświadczenia, czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne oraz który spośród spadkobierców powołanych do spadku z ustawy odpowiada warunkom przewidzianym do dziedziczenia gospodarstwa rolnego;

6) oświadczenia o obywatelstwie i miejscu zwykłego pobytu spadkodawcy w chwili śmierci;

7) oświadczenia, czy były składane oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku lub zapisu windykacyjnego, czy zostało wydane orzeczenie dotyczące niegodności spadkobiercy lub osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, oraz czy były zawierane umowy z przyszłym spadkodawcą w przedmiocie zrzeczenia się dziedziczenia po nim;

8) wzmiankę o pouczeniu przez notariusza o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń;

9) oświadczenie odbierane w toku czynności o tym, czy w skład spadku wchodzą własność lub wieczyste użytkowanie nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub udziały, akcje lub ogół praw i obowiązków w spółce handlowej będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o ile nie zostało ono już złożone w toku wcześniejszych czynności – jeżeli w kręgu osób zainteresowanych znajduje się cudzoziemiec w rozumieniu art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców;

10) oświadczenie, czy w skład spadku wchodzi przedsiębiorstwo w spadku objęte zarządem sukcesyjnym.

Jeśli od dnia śmierci spadkodawcy nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy, w protokole dziedziczenia umieszcza się oświadczenie spadkobierców o przyjęciu spadku wprost, z dobrodziejstwem  inwentarza  bądź o odrzuceniu spadku.

Dokumenty potrzebne do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia  

Do najistotniejszych dokumentów należą:

– akt zgonu spadkodawcy,

– dokumenty wskazujące na relacje rodzinne ze spadkodawcą, m.in. odpisy aktów urodzenia, odpisy aktów małżeństwa,

– informacje o sporządzonych przez spadkodawcę testamentach,

– dowód tożsamości,

– inne  dokumenty  w zależności od okoliczności sprawy np. wypis z rejestru gruntu dotyczący nieruchomości wchodzącej w skład majątku spadkowego.

Stwierdzenie nabycia spadku a akt poświadczenia dziedziczenia

Akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony u notariusza ma taka samą moc prawną jak postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeden jak i drugi dokument określają kto jest spadkobiercą oraz jaki udział dziedziczy. Oba te dokumenty dają podstawę do dokonania działu spadku. Natomiast należy pamiętać, że postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku i akt poświadczenia dziedziczenia nie mogą istnieć równocześnie. Jeśli sporządziliśmy już np. akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłym spadkodawcy to sąd omówi wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy.

Jaka jest zatem różnica między tymi dwiema instytucjami?

Przede wszystkim akt poświadczenia dziedziczenia sporządza się u notariusza podczas jednej wizyty. Stwierdzenie nabycia spadku jest zdecydowanie bardziej czasochłonne, gdyż najpierw należy sporządzić wniosek i skierować go do sądu. Następnie sąd wyznaczy posiedzenie, podczas którego uczestnicy będą przesłuchiwani. Jednak aby sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza w jednym miejscu i w jednym czasie muszą się stawić wszystkie osoby będące spadkobiercami, co często jest po prostu niemożliwe do wykonania. Tym samym w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy spadkowej do sądu.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie spadkowej,    nasza Kancelaria Adwokacka ma doświadczenie i specjalizuje się w tego typu sprawach.

Chętnie poprowadzimy także Twoją sprawę.  Zapraszamy do kontaktu:   

( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)

Joanna Serafin- Adwokat

Obraz autorstwa freepik

Leave A Reply