Alimenty- zabezpieczenie
Zarówno sprawy o alimenty jak i sprawy o rozwód, w której strona domaga się zasądzenia alimentów, niekiedy mogą trwać bardzo długo. Dlatego tak ważne jest aby już w pierwszym piśmie procesowym zabezpieczyć swoje interesy i domagać się od sądu zabezpieczenia alimentów.
Jeśli chodzi o kwestię alimentów zapraszam do zapoznania się z innymi artykułami na blogu: Alimenty na dziecko – jak obliczyć ich wysokość, Alimenty na dziecko Tarnobrzeg.
W tym wpisie przedstawię zagadnienie jakim jest zabezpieczenie alimentów.
Co to jest zabezpieczenie alimentów ?
Zabezpieczenie alimentów jest to rozstrzygniecie sądu w formie postanowienia. Sąd rozstrzyga w nim, że zobowiązany musi uiszczać alimenty w określonej wysokości przez cały czas trwania postępowania. Nie jest to orzeczenie końcowe, a jedynie tymczasowe rozwiązanie zanim sąd przeanalizuje wszystkie dowody w sprawie.
Zabezpieczenie alimentów będzie obowiązywało od chwili wydania go przez sąd do chwili uprawomocnienia się wyroku kończącego postępowanie sądowe. Oznacza to, że orzeczenie zabezpieczające alimenty jest natychmiast skuteczne. Gdy postanowienie orzekające o wysokości alimentów jest opatrzone klauzulą wykonalności, można je złożyć u komornika sądowego w celu wyegzekwowania należności.
Jak złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów?
Wniosek o zabezpieczenie alimentów można złożyć jako odrębny wniosek, jeszcze przed złożeniem pozwu albo już w toku sprawy. Jednak najczęściej wniosek o zabezpieczenie składa się razem z pozwem o rozwód lub o alimenty. Osoba składająca wniosek o zabezpieczenie alimentów jest zwolniona z ponoszenia opłat sądowych. Sąd orzekający o zabezpieczeniu to ten sam sąd, który rozstrzyga w procesie głównym.
Jeśli wniosek o zabezpieczenie jest składany razem z pismem głównym, powinien być po prostu sformułowany jako dodatkowy punkt w piśmie. Należy wskazać, że wnosimy o zabezpieczenia powództwa, wskazać kwotę zabezpieczenia oraz uzasadnić swoje żądanie. Wniosek o zabezpieczenie alimentów powinien być bowiem dodatkowo uzasadniony, pomimo tego iż w pozwie uzasadniamy także swoje żądanie o alimenty. Sąd bowiem musi wiedzieć, dlaczego domagamy się zabezpieczenia i czemu dla nas to takie ważne.
Dowody w postępowaniu o zabezpieczenie alimentów
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona, która uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Oznacza to tylko tyle, że jeśli domagamy się alimentów w określonej wysokości, to należy uprawdopodobnić, że kwota której żądamy jest niezbędna np. dla utrzymywania i wychowania dziecka. Uprawdopodobnienie różni się od udowodnienia tym, że dla udowodnienia muszą istnieć określone dowody na potwierdzenie naszych racji. W teorii oznacza to, że składając wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych, nie musimy przedstawiać określonych dowodów np. faktur i rachunków. W praktyce jednak najlepiej już na wczesnym etapie załączyć jak najwięcej dowodów. Wtedy możemy liczyć na to, że zabezpieczenie będzie opiewało na wyższą kwotę.
Należy jednak pamiętać, że postanowienie o zabezpieczeniu alimentów jest wydawane tylko na czas trwającego postępowania w sprawie. Oznacza to, że jest to orzeczenie tymczasowe i wyrok zasądzający kwotę alimenty może się różnić od wysokości zabezpieczenia. Najczęściej bywa jednak tak, że zabezpieczenie alimentów jest stosunkowo niskie, a w orzeczeniu kończącym sprawę sąd zasądza wyższe kwoty. Nie jest to jednak regułą.
Jak długo sąd rozpoznaje wniosek o zabezpieczenie alimentów?
Sąd powinien rozpatrzyć wniosek o zabezpieczenie alimentów niezwłocznie. Nie powinno to jednak trwać dłużej nić tydzień od chwili złożenia wniosku do sądu. W praktyce jednak bywa, że sądy nie działają tak szybko i trzeba poczekać trochę dłużej. Jeśli jednak złożyliśmy wniosek o zabezpieczenie i np. od miesiąca sąd nie wydał postanowienia, warto wtedy złożyć wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o alimenty, nasza Kancelaria Adwokacka ma doświadczenie i specjalizuje się w tego typu sprawach. Chętnie poprowadzimy także Twoją sprawę.
Zapraszamy do kontaktu ( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)
Joanna Serafin- Adwokat
Obraz autorstwa rawpixel.com</a> na Freepik
1 Comment
Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów na dziecko? - Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanny Serafin
12 listopada 2024 - 09:51[…] moich wcześniejszych artykułów, w których omawiam najważniejsze kwestie dotyczące alimentów (Alimenty- zabezpieczenie, Alimenty na dziecko – jak obliczyć ich wysokość, Alimenty na dziecko […]