Dziedziczenie spadku – rodzaje testamentów
Dziedziczenie spadku na podstawie testamentu jest rzadsze niż dziedziczenie ustawowe. Jednak z biegiem lat rośnie świadomość społeczna i coraz więcej osób sporządza testament, tak aby w pełni zrealizować swoją ostatnią wolę.
W tym artykule przedstawię najważniejsze rodzaje testamentów jakie może sporządzić spadkodawca.
Rodzaje testamentów
Testamenty zwykłe to:
– własnoręczny,
– w formie aktu notarialnego,
– alograficzny.
Testamenty szczególne to:
– ustny,
– podróżny,
– wojskowy.
Testamenty zwykłe – testament notarialny
Spośród testamentów zwykłych najbardziej popularnym jest testament sporządzony w formie aktu notarialnego. Testator wskazuje notariuszowi swoją ostatnią wolę i określa kto w jaki sposób powinien dziedziczyć jego majątek. Ten testament daje bardzo duże możliwości rozdysponowania swoim majątkiem, gdyż nie trzeba się przejmować tym jaki udział spadkowy przypadłby danemu spadkobiercy. Spadkodawca może rozdysponować swoim majątkiem nawet w ten sposób, że jeżeli jest kilku spadkobierców ustawowych ( np. żona i troje dzieci) to spadkodawca może uznać, że cały jego majątek dziedziczy tylko jedna osoba ( np. jedno z dzieci). Oznacza to tylko tyle, że jeden spadkobierca dziedziczy, ale pozostali spadkobiercy mają wtedy roszczenie do spadkobiercy testamentowego o zachowek bądź uzupełnienie zachowku. Polecam zapoznać się z moimi poprzednimi artykułami, w których omawiałam ten temat. ( zob. Zachowek- komu się należy ? , Uzupełnienie zachowku , Wydziedziczenie) Aby zatem pozostali spadkobiercy nie mieli roszczenia o zachowek należy wydziedziczyć w testamencie pozostałych spadkobierców ustawowych. Należy mieć tego świadomość, gdyż notariusz nie zawsze pouczy o takiej możliwości.
Testament własnoręczny
Testament własnoręczny jest podstawową formą testamentu zwykłego. Musi on być spisany osobiście przez spadkodawcę pismem ręcznym, podpisany i opatrzony datą. Dwa pierwsze wymogi musza być obowiązkowo spełnione. Jeśli jednak brak jest daty powoduje to nieważność testamentu, chyba że nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu oraz co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Testament alograficzny
Testament alograficzny sporządza się w obecności dwóch świadków, a spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie wobec tzw. osoby urzędowej. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w formie protokołu, w którym wskazuje się również datę sporządzenia oświadczenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy, a podczas jego odczytywania musza być obecni świadkowie. Następnie protokół podpisuje testator oraz pozostali obecni. Jeżeli spadkodawca nie jest w stanie podpisać się pod oświadczeniem, w protokole należy wskazać przyczynę braku jego podpisu.
Testamenty szczególne
Najbardziej popularnym testamentem szczególnym testamentem jest testament ustny. Jego sporządzenie jest jednak możliwe tylko w dwóch przypadkach:
– zaistnienie obawy rychłej śmierci spadkodawcy lub
– wystąpienia szczególnych okoliczności, wskutek których zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione.
Wystarczy aby była spełniona jedna z dwóch wymienionych przesłanek, aby uznać testament za sporządzony z zachowaniem warunków ustawowych.
Testamenty szczególne tracą moc wskutek upływu terminu tj. sześciu miesięcy od ustąpienia okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy zwykłej testamentu, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie spadkowej, o stwierdzenie nabycia spadku lub działu spadku, nasza Kancelaria Adwokacka ma doświadczenie i specjalizuje się w tego typu sprawach. Chętnie poprowadzimy także Twoją sprawę. Zapraszamy do kontaktu: ( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)
Joanna Serafin- Adwokat
źródło zdjęcia: www.freepik.com