Rozwód a korzystanie ze wspólnego mieszkania

Rozwód a korzystanie ze wspólnego mieszkania

Rozwód a korzystanie ze wspólnego mieszkania. W tym artykule po krótce przedstawię kwestię wspólnego zamieszkiwania  rozwodzących się małżonków. Kto ma prawo mieszkać we wspólnym mieszkaniu? Czy w trakcie trwania procesu rozwodowego jeden z małżonków musi się wyprowadzić? A co z mieszkaniem już po orzeczeniu rozwodu?  

Rozwód

O sprawach rozwodowych  pisałam już na blogu wiele razy. Dlatego też  tym miejscu odsyłam do moich wcześniejszych artykułów, w których omawiam najważniejsze kwestie dotyczące rozwodu  Rozwód Tarnobrzeg, Rozwód na jednej rozprawie    , Rozwód bez orzekania o winie, Rozwód bez orzekania o winie

Jednym z wniosków w sprawie o rozwód jest kwestia korzystania ze wspólnego mieszkania stron. Sąd orzeka o tym w wyroku rozwodowym obligatoryjnie, chyba że strony zgodnie wnoszą o odstąpienie od orzekania w tym zakresie.  Sąd zazwyczaj wskazuje w orzeczeniu, z którego pokoju będzie korzystał mąż, a z którego pokoju będzie korzystała żona, a kuchnia i łazienka będą pomieszczeniami, do których korzystania uprawnieni są obydwoje. Chodzi tutaj oczywiście o sytuację, kiedy małżonkowie pomimo rozwodu mieszkają razem. Sąd natomiast nie orzeka o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, gdy orzeka eksmisję lub o podziale majątku. Należy jednak, że o eksmisji małżonka sąd rozstrzyga tylko wtedy, gdy jedna ze stron skierowała taki wniosek Eksmisja małżonka w pozwie o rozwód     

Czy mąż może mieszkać w mieszkaniu byłej żony?

Albo czy żona może mieszkać w mieszkaniu byłego męża? Tak. Sąd może orzec o podziale mieszkania do wspólnego mieszkania, nawet tedy gdy stanowi ono wyłączną własność jego małżonka. A nawet wtedy, gdy mieszkanie jest własnością osób trzecich i jest przedmiotem najmu. Chodzi tutaj bowiem o wspólne mieszkanie jako samodzielny lokal w znaczeniu faktycznym, a nie prawnym czyli niezależnie od tytułu prawnego. Sąd w trakcie sprawy rozwodowej bada także kwestię wspólnego zamieszkania w danym lokalu, nawet jeśli czasowo jeden z małżonków w nim nie przebywa np. gdy jest w szpitalu czy odbywa służbę wojskową.

Jeśli zatem jeden z małżonków mieszka po rozwodzie w mieszkaniu będącym własnością drugiego, a prawo wspólnego mieszkania ma oparcie w wyroku rozwodowym to nie można uznać tego małżonka za posiadacza w złej wierze. Tym samym nie można od niego żądać odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu. Taka możliwość powstaje dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia o podziale majątku.

Czy  małżonkowie w trakcie rozwodu mogą mieszkać razem?

Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta. Oczywiście, że mogą.

Zazwyczaj dzieje się tak, że małżonkowie są w takim głębokim konflikcie, że nie chcą razem mieszkać. Wtedy jeden z nich  wyprowadza się ze wspólnego mieszkania, a drugi w nim pozostaje. Niekiedy jednak zdarza się, że pomimo trwającej sprawy o rozwód małżonkowie mieszkają razem. Jest zapewne wiele przyczyn takiego stanu rzeczy.  Najczęstszą przyczyną jest jednak kwestia majątkowa i finansowa. Gdy małżonkowie mają tylko jedną nieruchomość, a zatem drugi małżonek nie ma się gdzie wyprowadzić. A ponadto może zdarzyć się tak, że jednego z małżonków  zwyczajnie nie stać na wynajęcie innego mieszkania. Często klienci pytają czy wspólne zamieszkiwanie w trakcie procesu rozwodowego może być przyczyną odmowy  orzeczenia rozwodu. Wspólne  zamieszkiwanie  nie ma znaczenia dla  rozwodu. Jeśli małżonkowie z uwagi na kwestie ekonomiczne mieszkają razem  to oczywiście, że rozwód jest jak najbardziej możliwy. Często  dzieje się tak, że małżonkowie zajmują wprawdzie jeden lokal, ale każde z nich  śpi w innym łóżku, a nawet w innym pokoju.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o rozwód, nasza Kancelaria Adwokacka ma doświadczenie i specjalizuje się w tego typu sprawach. Chętnie poprowadzimy także Twoją sprawę.

Zapraszamy do kontaktu  ( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)

Joanna Serafin- Adwokat

Obraz autorstwa: www.freepik.co,

Leave A Reply