Rozwód z orzeczeniem o winie
Rozwód z orzeczeniem o winie jest jedną z możliwości zakończenia małżeństwa.
W innym artykule już pisałam o rozwodzie bez orzekania o winie Rozwód bez orzekania o winie
Sąd może orzec, że winnym rozwodu jest tylko jeden z małżonków, ale może także uznać że oboje małżonkowie są winni rozpadowi pożycia.
Czym jest rozwód z orzeczeniem o winie?
Sąd orzekając o rozwodzie stron, nie bada czy i który z małżonków jest winny rozpadowi małżeństwa, jeśli żaden z nich tego nie żąda. Jeśli jednak chociaż jeden z małżonków domaga się orzeczenia rozwodu z winy sąd musi tę kwestię badać.
Wina jest sformułowaniem niedookreślonym i nie ma swojej definicji zawartej w przepisach prawa. Wina występuje wtedy, gdy któryś z małżonków naruszy obowiązki małżeńskie, które wymienione są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Do takich obowiązków nalezą m.in.: obowiązek wzajemnej pomocy, wierności oraz współdziałania dla dobra rodziny.
Dla przykładu można wymienić kilka z okoliczności, które mogą być uznane za zawinione przez małżonka:
– zdrada,
– stwarzanie pozorów zdrady (np. spotykanie się potajemne z inną kobietą/ mężczyzną),
– stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej,
– odmowa współżycia fizycznego,
– nieudzielenie pomocy lub wsparcia małżonkowi w trudnych chwilach bądź chorobie.
Rozwód z orzeczeniem o winie jednego małżonka
Rozwód z winy jednego małżonka oznacza, że tylko on jest winny rozpadowi pożycia. Sąd oceniając zatem przyczyny rozkładu małżeństwa stwierdza, że tylko jedna strona dopuściła się takiego zachowania w małżeństwie, które spowodowało jego rozpad.
W takiej sytuacji sąd w wyroku rozwodowym wskazuje wprost, która strona jest winna rozpadowi małżeństwa. Stanie się to jednak tylko wtedy, gdy nie ma innych przeszkód uniemożliwiających orzeczenie rozwodu.
Rozwód z orzeczeniem o winie obu małżonków
Może zdarzyć się także sytuacja, kiedy sąd uzna że oboje małżonkowie dopuścili się takich zachowań w małżeństwie, które świadczą o winie ich obojga. Sąd bowiem nie bada, która wina jest większa lub mniejsza. Będą to sytuacje np. kiedy jeden z małżonków dopuścił się zdrady małżeńskiej, ale za to druga strona zaniedbywała swojego małżonka albo gdy małżonek dopuścił się zdrady małżeńskiej a drugi w odwecie go pobił.
Kwestia ustalenia winy w rozpadzie pożycia małżeńskiego stron jest jednak bardzo ocenna i wszystko zależy od konkretnej sytuacji.
Konsekwencje orzeczenia rozwodu z winy małżonka
Podstawową konsekwencją rozwodu są kwestie nabycia uprawnień alimentacyjnych. Jeżeli tylko jeden z małżonków jest winny rozpadowi pożycia to małżonek niewinny może dochodzić alimentów, jeśli tylko wykaże że wskutek orzeczenia rozwodu nastąpiło istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej.
W sytuacji, gdy oboje małżonkowie są uznani za winnych rozpadowi pożycia to każdy z nich może żądać od drugiego alimentów, ale musi on wykazać że jest w niedostatku.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o rozwód, zapraszam do kontaktu z Kancelarią Adwokacką
( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)
Joanna Serafin- Adwokat
Obraz autorstwa Freepik
2 Comments
Jak opisać historię małżeństwa w pozwie o rozwód? - Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanny Serafin
13 sierpnia 2024 - 13:57[…] jakie są możliwości rozwiązania małżeństwa oraz jakie elementy zawiera wyrok rozwodowy ( Rozwód z orzeczeniem o winie, Rozwód bez orzekania o winie, Rozwód […]
Rozwód na jednej rozprawie - Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanny Serafin
30 września 2024 - 17:45[…] jaka jest właściwość sądu itp. ( Jak opisać historię małżeństwa w pozwie o rozwód?, Rozwód z orzeczeniem o winie, Rozwód bez orzekania o winie, Rozwód […]