Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów na dziecko?

  • Alimenty
  • Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów na dziecko?

Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów na dziecko?

Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów na dziecko? Tutaj niektórzy ojcowie mogą się oburzyć twierdząc, że matki także nie płacą alimentów. Oczywiście nie można generalizować, jednak z aktualnych  badań wynika, że niemal 300 tyś osób nie płaci alimentów a aż 96 procent stanowią mężczyźni. Kwoty niezapłaconych alimentów sięgają kilkunastu miliardów  złotych. Powstaje zatem pytanie co zrobić aby uzyskać alimenty od zobowiązanego do ich płacenia.

Wyrok sądu w sprawie o  alimenty

Jeżeli rodzic, z którym dziecko nie mieszka  na co dzień, nie płaci alimentów należy skierować powództwo do sądu. W tym miejscu odsyłam do moich wcześniejszych artykułów, w których omawiam najważniejsze kwestie dotyczące alimentów (Alimenty- zabezpieczenie, Alimenty na dziecko – jak obliczyć ich wysokość, Alimenty na dziecko Tarnobrzeg).

Co do zasady sąd bada potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego rodzica. Sąd wydając wyrok orzeka jaką kwotę rodzic musi płacić na rzecz małoletniego dziecka do rąk drugiego rodzica oraz w jakim terminie powinien to zrobić. Jeżeli zapadł już wyrok, każda ze stron może oczywiście wnieść apelację, jeżeli jest niezadowolona z orzeczenia. Po wydanym wyroku przez sad drugiej instancji, wyrok jest już prawomocny. W tym momencie powinniśmy wystąpić do sądu o wydanie odpisu wyroku wraz z prawomocnością oraz zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.

Pomoc komornika sądowego w sprawie o alimenty

Jeśli rodzic zobowiązany do płacenia alimentów nie robi tego, pomimo prawomocnego wyroku sądu, to nie pozostaje nic innego jak skierować sprawę do komornika sądowego. Należy w tym celu złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, wskazując na znane nam składniki majątku dłużnika. Oczywiście jeśli nie znamy tych składników komornik ustali je na wniosek wierzyciela. Egzekucja może dotyczyć różnych składników majątku np. zajęcie rachunku bankowego, a nawet egzekucja z nieruchomości.

Zawiadomienie do prokuratury

Niepłacenie alimentów jest przestępstwem, gdy łączna wysokość powstałych z tego tytułu zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych. Jeżeli zatem zobowiązany do płacenia alimentów ma możliwości finansowe ale uchyla się od tego obowiązku, należy sprawę skierować do prokuratury. W tym celu należy sporządzić zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Już samo wszczęcie postępowania przygotowawczego niekiedy skłania dłużników do uregulowania zaległości.

Pozew o alimenty przeciwko dziadkom

Jeżeli ojciec dziecka nie płaci alimentów w terminie, a inne metody wyegzekwowania świadczenia zawodzą, można skierować pozew o alimenty przeciwko rodzicom zobowiązanego do alimentów. O pozwie przeciwko dziadkom pisałam już w poprzednim artykule ( Alimenty od dziadków).

Wpis do rejestru dłużników

Informacja o zaległościach w alimentach może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową dłużnika oraz na jego reputację. Takiego wpisu o posiadaniu zaległości alimentacyjnych  można dokonać do Krajowego Rejestru Długów lub innego spisu dłużników.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o alimenty, nasza Kancelaria Adwokacka ma doświadczenie i specjalizuje się w tego typu sprawach. Chętnie poprowadzimy także Twoją sprawę.

Zapraszamy do kontaktu  ( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)

Joanna Serafin- Adwokat

Obraz autorstwa: www.freepik.com

Leave A Reply