Eksmisja małżonka w pozwie o rozwód     

Eksmisja małżonka w pozwie o rozwód   

 

Eksmisja małżonka w pozwie o rozwód. W tym artykule omówię sytuację, co zrobić gdy  wspólne życie małżonków pod jednych dachem jest nie do wytrzymania. Kto i kiedy może domagać się eksmisji małżonka oraz w jaki sposób postępować aby osiągnąć taki skutek. Jeden  z małżonków może bowiem  podjąć decyzję nie tylko o samym zakończeniu małżeństwa przez rozwód. Może on także podjąć kroki w celu eksmitowania drugiego małżonka.

Pozew o rozwód    

W poprzednich artykułach pisałam już o kwestiach związanych z rozwodem ( Jak opisać historię małżeństwa w pozwie o rozwód?, Rozwód z orzeczeniem o winie, Rozwód bez orzekania o winie, Rozwód Tarnobrzeg).

Oczywiście podstawowym wnioskiem w pozwie o rozwód  jest  żądanie rozwiązania małżeństwa przez sąd. Reszta żądań zależy od tego czy małżonkowie posiadają np. małoletnie dzieci. A wtedy w pozwie należy  zawrzeć  żądania uregulowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi czy kwestii alimentów.

W pozwie o rozwód jeden z małżonków może także zawrzeć wniosek o eksmisję drugiego małżonka. Złożenie takiego wniosku jest możliwe, gdy małżonkowie wspólnie zamieszkują, a jeden z małżonków swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Dotyczy to sytuacji, gdy małżonek np. jest alkoholikiem, wszczyna awantury domowe czy stosuje przemoc. Sąd może zastosować eksmisję w stosunku do małżonka, gdy jego zachowanie jest szczególnie nagannie nie tylko w stosunku do drugiego małżonka ale także w stosunku do małoletnich dzieci.

Eksmisja a prawo do lokalu  

Fakt orzeczenia o eksmisji małżonka w sprawie rozwodowej nie przesądza o przyznaniu prawa do lokalu drugiemu małżonkowie w późniejszym postępowaniu o podział majątku wspólnego. Jeśli obojgu małżonkom przysługuje prawo do lokalu na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej, to jego podział i tak nastąpi w kolejnym postępowaniu.

Co istotne, uwzględnieniu żądania eksmisji nie stoi na przeszkodzie okoliczność, że eksmitowany małżonek w dacie wyrokowania chwilowo nie przebywa we wspólnym  mieszkaniu. Gdyż tak naprawdę on z niego nie rezygnuje, a w każdej chwili może powrócić. Prawomocne orzeczenie eksmisji tego małżonka powoduje utratę przysługującego mu prawa zamieszkiwania i zachowanie prawa do zamieszkiwania tylko przez drugiego małżonka.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o rozwód,  nasza Kancelaria Adwokacka ma doświadczenie i specjalizuje się w tego typu sprawach. Chętnie poprowadzimy także Twoją sprawę.  

Zapraszamy do kontaktu:   ( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)

Joanna Serafin- Adwokat

Obraz autorstwa freepik

Leave A Reply