Jak opisać historię małżeństwa w pozwie o rozwód?

Jak opisać historię małżeństwa w pozwie o rozwód ?

W tym artykule wskażę jak należy opisać sytuację małżeńską  tak aby Sąd był przekonany o tym, że rzeczywiście nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. A także jak napisać, że nie ma szans na to aby małżonkowie pojednali się i na nowo funkcjonowali w swojej rodzinie.

Elementy pozwu o rozwód

W poprzednich moich artykułach pisałam  już na temat rozwodu. Wskazałam jakie są możliwości rozwiązania małżeństwa oraz jakie elementy zawiera wyrok rozwodowy ( Rozwód z orzeczeniem o winie, Rozwód bez orzekania o winie, Rozwód Tarnobrzeg).

Jeśli zaś chodzi o elementy pozwu o rozwód, to w pierwszej kolejności należy wskazać czy małżonek żąda rozwiązania małżeństwa z winy jednego z małżonków, z winy obu małżonków  ewentualnie że  nie domaga się ustalania winy w rozwodzie.

Niezależnie od tego jaki wniosek zawrzemy w pozwie o rozwód, najważniejsze jest aby opisać szczegółowo historię swojego małżeństwa. Należy napisać jak było w małżeństwie na początku trwania związku i  z jakiego powodu małżonkowie wzięli ślub. W dalszej kolejności trzeba napisać jak małżeństwo zmieniało się na przestrzeni lat i jak wygląda ono obecnie. Małżonek powinien także opisać jak zmieniały się plany małżonków na przyszłość. W dalszej kolejności kiedy urodziły się dzieci, jakie prace były podejmowane przez małżonków. Dobrze jest także opisać jak wyglądała kwestia utrzymania domu i rodziny.

Aktualny stan związku małżeńskiego

W aktualnym stanie związku należy opisać jakie są przyczyny konfliktu stron. Opisać czy zachodzą kłótnie czy inne problemy. Strona powinna także opisać czy były przez małżonków podejmowane próby pogodzenia się. Takie próby to np. udział w terapii psychologicznej. W dalszej kolejności małżonek musi napisać czy te próby pogodzenia się były skuteczne. Jeśli drugi z małżonków nie wyrażał chęci na udział w terapii, także należy to napisać.

Przyczyny rozwodu

Na zakończenie należy w pozwie wymienić powody, dla których małżonek podejmuje decyzję o zakończeniu małżeństwa. Strona musi wskazać co doprowadziło do rozpadu związku i dlaczego ma  on charakter zupełny i trwały. Takich powodów rozwodu może być wiele i nie sposób ich wszystkich wymieć. Dla przykładu można wskazać: nadużywanie alkoholu lub narkotyków przez małżonka, trwonienie majątku, stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej, brak dbałości o dobro rodziny, dopuszczenie się zdrady małżeńskiej. Przyczyną  rozwodu może  być także posiadanie przez małżonków innych planów na przyszłość. Małżonkowie mogą mieć w biegiem lat inne cele i pragnienia. A poza tym może nastąpić brak porozumienia w codziennych sprawach lub po prostu wypalenie się uczucia między nimi.

Pomoc Kancelarii

Nasza Kancelaria specjalizuje się w sprawach rodzinnych. Dlatego jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o rozwód, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Adwokacką

( tel. 509-857-440, e-mail: adwokat.serafin@gmail.com)

Joanna Serafin- Adwokat

Obraz autorstwa freepik

1 Comment

Leave A Reply